Životopis

Životopis

Drahomíra Matznerová Chvátalová vystudovala Pražskou konzervatoř pod vedením profesora Jana Hory a Akademii múzických umění ve třídě profesora Jaroslava Tůmy. V době studií se zúčastnila řady varhanních kurzů v Čechách, Holandsku a ve Francii pod vedením Petra Ebena, Martina Sandera, Heidi Emmert, Jana Jongepiera a Jana Willema Janssena.  Za studií získala 3. cenu na Varhanní soutěži Petra Ebena, na mezinárodní interpretační soutěži Moravský podzim postoupila do semifinále.

Těžištěm jejího repertoáru je romantická a moderní hudba se zvláštním zaměřením na francouzskou varhanní literaturu 19. a 20. století .Pro Český rozhlas vytvořila záznamy premiér předních českých skladatelů Jiřího Ropka, Jiřího Laburdy, Jana Bernátka, Karla Skleničky a Emila Viklického.

Jako sólistka pravidelně koncertuje v tuzemsku i v zahraničí. Vystupovala na festivalech jako jsou Svatováclavské slavnosti, Dny soudobé hudby, Tanvaldské hudební jaro, Festival komorní hudby Český Krumlov. Na podzim roku 2009 přednesla Koncert pro varhany a orchestr Francise Poulenca v rámci závěrečného večeru Malostranských komorních slavností. V roce 2010 měla samostatný recitál na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, ve stejném roce účinkovala na Mezinárodním festivalu v Kutné hoře a varhanním festivalu v katedrále sv. Víta v Praze. V roce 2012 na festivalu PROMS uvedla společně se sólistou na trubku Janem Hasenöhrlem světovou premiéru skladby Emila Vilklického Variace na Over The Rainbow. Na všech pódiích, kde vystupovala, byla vysoce ceněna odbornou kritikou. V roce 2013  vystoupila jako sólistka se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK ve Smetanově síni v Praze ,nebo ze Severočeskou filharmonií Teplice . V příštím roce bude hrát s Filharmonií Brno nebo ze Státním komorním orchestrem Žilina. pdf reader . Drahomíra Matznerová je zároveň vyhledávanou komorní hráčkou, kde spolupracuje s předními pěveckými i instrumentálními sólisty. Mimo komorní a sólistickou činnost se průběžně věnuje s různými soubory provozování oratorní hudební literatury. Od roku 1995 působí jako titulární varhanice v kostele Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně, kde hrála rovněž papeži Benediktu XVI. při návštěvě Pražského Jezulátka. Od roku 1996 je také varhanicí v obřadní síni Novoměstské radnice.